Ukázat lidem geologické bohatství poutavou formou není snadné. Kameny v sobě přitom skrývají mnohá tajemství a příběhy o naší Zemi. Kámen sice nemluví, ale příběhy jsou vněm zapsané a kdo se je naučí číst, dokáže mnohem lépe porozumět historii Země a kraje, ve kterém žije. S tímto záměrem jsme pro návštěvníky Domu přírody Moravského krasu připravili program o příbězích ukrytých ve zdejších vápencích. Líbí se mi na něm, že každý účastník si v něm pod vedením nadšeného geologa najde originální vápenec, po rozříznutí si jej vybrousí, naleští a odnese domů. A při tom se dozví, jak vápence vznikaly a co se v nich v Moravském krasu vytvořilo za přírodní krásy.
Název: Skrytá krása kamenů
Datum vzniku: 2016
Autor koncepce: Ing. Jiří Šafařík, CSc.
Realizátor: Dům přírody Moravského krasu, o. p. s.
Webové stránky: www.dumprirody.cz/moravsky-kras
Kontakt: info@dpmk.cz, +420 516 414 826
Město: Blansko, Skalní mlýn
Stát: ČR
GPS: 49.3630058N, 16.7101422E
Datum vložení příspěvku: prosinec 2016
Autorka příspěvku: Jitka Musilová
Program je možné objednat pro skupinu zájemců (dětí i dospělých) nebo je možné se přihlásit na termín pro veřejnost, vypisovaný Domem přírody Moravského krasu, o. p. s.
Proč byla interpretace vytvořena? Jaké byly její cíle?
Cílem programu je netradiční formou představit vápence Moravského krasu, na které je vázán vznik krasové krajiny. Skrytá krása kamenů chce ukázat, že vápence nejsou „jen“ šedé nic neříkající kameny. Kdo umí hledat, může v nich najít mnoho barev a struktur, které nám prozradí také příběhy, jak kámen vznikl a jak se vyvíjela krajina Moravského krasu. Programem chceme vzbudit zájem účastníků o kameny zážitkovou formou (vlastní nalezení a zpracování sbírkového kamene).
Zdroj: autorka příspěvku
návštěvníci ČR/ návštěvníci ze zahraničí/ rodiny z dětmi/ senioři/ školní skupiny.
Program Skrytá krása kamenů je určen dětem asi od 10 let věku, dospělým i seniorům – nadšeným amatérským geologům i těm, kteří kouzlu kamenů teprve propadnou. Na hledání skryté krásy kamenů je možné se přihlásit se skupinou, školou nebo využít termíny vypsané pro veřejnost.
Zdroj: autorka příspěvku
Jak interpretace dokáže zaujmout, propojit fenomén s návštěvníkem a obsah s formou. Jak odhaluje zajímavosti, vybízí k zamyšlení, je úsporná ve výrazu…
Účastníci programu jsou do tematiky vápenců vtaženi vlastním zážitkem – kámen si pod vedením geologa sami najdou v přírodě Moravského krasu, po jeho rozřezání se nechají překvapit, co v sobě kámen ukrývá a po naleštění se z něj učí poznat, jak „jejich“ kámen vznikl. Program vytváří vztah ke kamenům, k Moravskému krasu a vyzdvihuje jedinečnost území, které interpretuje. Průvodcem je geolog, jehož nadšení v kombinaci s krásou kamenů není možné nepropadnout.
Interpretace vybízí také k zamyšlení. Nic není takové, jako se na první pohled zdá - „obyčejný“ kámen v sobě může ukrývat mnohé krásy, neživý kámen se vytvořil z těl živých organismů.
Dům přírody Moravského krasu organizuje také další programy pro školy a skupiny a akce
Program získal 2. místo v soutěži Interpretační počin roku 2016
pro veřejnost s tematikou Moravského krasu. Více je možné se dozvědět na www.dumprirody.cz/moravsky-kras.