V kůži Igráčka Strážce Jirky

Autor využil oblíbenou retro hračku a dal jí nový obsah – stvořil Igráčka Strážce přírody. Figurka je propojena s webem propagujícím Stráž přírody formou příběhů z praxe. Na Igráčka navázala také desková hra. Z celého počinu je vidět nadšení pro dobrou věc a chuť si hrát.

Malý strážce

Podrobnosti

1. Základní údaje

Název: Igráček Strážce Jirka

Rok vzniku: 2017

Realizátor: Ondra Vítek & spol.

Provozovatel: Ondra Vítek & spol.

Kontakt: http://malystrazce.cz/kontakt/

Datum vložení příspěvku: leden 2019

Autor příspěvku: Bára Dvořáková

2. K čemu slouží?

Proč byla interpretace vytvořena? Jaké byly její cíle?

Propagace práce strážců přírody

3. Komu je interpretace určena?

Místní/ návštěvníci ČR/ návštěvníci ze zahraničí/ cyklisté/ rodiny z dětmi/ senioři.

Děti a jejich rodiče či prarodiče

4. Hodnocení interpretace, komentáře a postřehy autora

Blázni v lese?

Víte,  co dělá stráž přírody? Většina lidí nejspíš řekne, že ne. Někdo si občas vzpomene, že jsou to ti "blázni" co běhají po lese a rozdávají pokuty.  Je to ale opravdu tak? Umíme si představit, jak vypadá běžný den strážce přírody? Nadšený strážce přírody Ondra Vítek vzal nepříliš dobré "PR" strážců do svých rukou. A šel na to - jak jinak - než od lesa. A neuhodnete, koho si vzal na pomoc...

Igráček na stráži

Ano, Igráčka. Legendární plastovou hračku, kterou dobře znaly všechny Husákovy děti. A to se ukázalo jako šťastný krok. Děti si panáčka rázem oblíbí a rodiče nostalgicky zavzpomínají na hračky svého dětství. Igráček je inspirovaný skutečným strážcem přírody Jirkou Lehkým. Ten plastového mužíka pokřtil a také mu propůjčil své jméno.

Strážce Jirka má typický zelený obleček. Nechybí mu ani zásadní atributy - dalekohled a stojan označující hranici chráněného území. Patřičnou váhu mu dodává názorný komiks. Z něj je hned vidět, že Jirkova práce je daleko pestřejší, než jen rozdávání pokut. Pomoc turistům, záchrana zraněného zvířete, návštěva ve škole - to je jen zlomek toho, co Jirka všechno zvládá. Hezké doplnění představuje výzva vzít Igráčka do přírody. A také mapa, do které si děti mohou zakreslit své oblíbené místo a pak ji strčit Jirkovi do ruky.

Strážce Jirka online

Malý Igráček jde s dobou. A tak ho najdeme i ve virtuálním světě. Jeho příběhy si můžeme přečíst na malystrazce.cz. Na webu najdeme i informace o tom, jak stráž funguje a kdo a jak se může stát strážcem. Nechybí ani sympatický „mini e-shop“ se zbožím přibližujícím právě stráž přírody. Webu by jistě prospěly i další náměty na výzvy, dobrodružství a výlety s Igráčkem, pracovní listy či tipy na aktivity. Díky nim by se dospěláci za virtuálním Jirkou jistě rádi vraceli.

Jirkova mise

Malý Igráček nás nespasí. Nezabrání vymírání druhů, globálnímu oteplování ani kácení pralesů. Nemá takové ambice. Je však krásným příkladem jednoduchého a nápaditého počinu v oblasti interpretace přírodního dědictví. (A přitom je to "taková blbost", chtělo by se parafrázovat herce z filmu Pelíšky.) Z Ondrova "samizdatového" panáčka čiší láska k přírodě i k lidem, kteří ji mají rádi. A bez kterých by se místa, která máme rádi my, mohla nenavrátně změnit. A to není málo. Zejména v době, kdy vznikají velmi nákladné expozice, ve kterých se přes digitální borůvky a další vymoženosti ztrácí jejich sdělení a smysl. Přeji Jirkovi, ať spolu s dětmi objeví spoustu krásných míst. My toho našeho hned zítra vezmeme na výlet.

PS: Chcete tohoto sympatického společníka dopřát sobě nebo svým dětem? Neváhejte! Je ho jen tisíc kusů. Na celém světě.