Vodoteč!

Tento interaktivní exponát v blízkosti bývalých lázní v Karlovicích (Jeseníky) v údolí řeky Opavy, má připomínat léčebnou sílu vody. Proto aby fungoval, musíte vyvinout vlastní úsilí… vzít za rukojeť pumpy a pumpovat. A aby byl efekt dokonalý a unavený poutník mohl smočit nohy v chladné vodě, musíte být dva – jeden vodu pumpuje a druhý sedí na kameni a čeká, až voda přiteče. Potom je dobré se vystřídat.

Kateřina Kočí

Podrobnosti

1. Základní údaje

Název: Vodo teč!

Datum vzniku: 2015

Autor koncepce: Lukáš Gavlovský

Realizátor: Lukáš Gavlovský

Provozovatel: Obec Karlovice, Jeseníky

Kontakt: www.karlovice.eu

Město: Karlovice, Jeseníky

Stát: ČR

GPS souřadnice:

Datum vložení příspěvku: 31. 10. 2016

Autor příspěvku: Kateřina Kočí

Doporučený čas na prohlídku a vyzkoušení exponátu: 15-30 minut

Cena vstupného: -

Interaktivní exponát Vod teč! je doplněn informační tabulí s motivačním textem a je prvním zárodkem trasy podél mlýnského náhonu a řeky Opavy v obci Karlovice, která by měla být osazena dalšími podobnými objekty.

2. K čemu slouží?

Proč byla interpretace vytvořena? Jaké byly její cíle?

Komentář:

Cílem interpretace je připomenout lázeňskou historii obce Karlovice – v blízkosti se dříve nacházely lázně a léčebna, které využívaly vodu k léčebným procedurám. Objekt také může připomenout důležitost vody v historii Karlovic – vznik obce je navázán na mlýnský náhon, nejprve zde byly hamry, u nichž vznikla osada a později obec. Doprovodné texty vedou k zamyšlení důležitou úlohou vody v přírodě.

 Zdroj: autor příspěvku

3. Komu je interpretace určena?

Místní/ návštěvníci ČR/ návštěvníci ze zahraničí/ cyklisté/ rodiny z dětmi/ senioři.

Komentář: Interpretace je určena návštěvníkům obce pro poučení, ale také pro odpočinek a relaxaci. Hlavní cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi a děti samotné, pro které je objekt zdrojem zábavy i poučení. Místním obyvatelům může připomenout bohatou historii obce.

Zdroj: autor příspěvku

4. Hodnocení interpretace

Jak interpretace dokáže zaujmout, propojit fenomén s návštěvníkem a obsah s formou. Jak odhaluje zajímavosti, vybízí k zamyšlení, je úsporná ve výrazu…

1. Originalita

Komentář: Objekt je zhotoven z dubového dřeva. Tvoří ho systém korýtek, kterými protéká voda. Poslední korýtko je na zemi a je u něj umístěný velký kámen, na který si můžeme sednout a nechat si omývat nohy studenou vodou. Jeho zpracování je originální.

Zdroj: autor příspěvku

2. Interaktivita

Komentář: Aby voda tekla, je třeba využít vlastní síly – několikrát zapumpovat. A tím interaktivita objektu nekončí. Vodu v korýtkách je možno zastavovat, stavět jí překážky a zase ji pouštět ve větších vlnách. A nakonec si v ní v posledním korýtku namočit nohy.

Zdroj: autor příspěvku

3. Informace o vodě

Komentář: Objekt je doplněn informační tabulí, na které si návštěvníci mohou přečíst texty o vodě. Texty jsou spíše motivační, ale obsahují důležité poselství o síle či potřebnosti vody pro život, což se autoři snažili sdělit spíše prostřednictvím emotivních vyjádření. Texty jsou členěny do odstavců a doplněny fotkami okolních horských potoků a řek.

Zdroj: autor příspěvku

 

 

 

5. Další náměty, komentáře a postřehy autora

Další informace ke stezce– viz web autora www.gavlovsky.cz