Bludné kameny – ledovcoví tuláci

Jde o objekt s neobvyklým zpracováním. Nejedná se o klasický informační panel, ale betonový monolit s umístěnými bludnými kameny a s informacemi o nich. Obsahuje minimum textu a na různé typy bludných kamenů si můžete sáhnout. Informace jsou uvedeny take v Braillově písmu.

 

Dalibor Kvita

 

1. Základní údaje

Název: Bludné kameny – ledovcoví tuláci

Datum vzniku: 2014

Autor koncepce: Dalibor Kvita

Realizátor: Petr Arnošt a Radim Příhoda

Provozovatel: Národní geopark Podbeskydí, Hájenka, z.s. Štramberk

Kontakt: www.geoparkpodbeskydi.cz

Město: Nový Jičín, Janáčkovy sady, v blízkosti skupiny bludných balvanů

Stát: ČR

GPS souřadnice: 49°35'28.258"N, 18°0'43.310"E

Datum vložení příspěvku: 25. 10. 2016

Autor příspěvku: Kateřina Kočí

Doporučený čas na projití trasy: 15 minut

Cena vstupného: -

Další dva Interpretační panely můžete nalézt v Rybím před základní školou rovněž v blízkosti zajímavého bludného balvanu a ve Skotnici u obecního úřadu.

 

 

2. K čemu slouží?

Proč byla interpretace vytvořena? Jaké byly její cíle?

Komentář:

Cílem interpretace je ukázat různé typy bludných kamenů a místa, odkud se k nám v dobách ledových dostaly, a jejich vzdálenost o nás. Podle formy zpracování je také cílem zpřístupnit informace nevidomým návštěvníkům.

Zdroj: autor příspěvku

3. Komu je interpretace určena?

Místní/ návštěvníci ČR/ návštěvníci ze zahraničí/ cyklisté/ rodiny z dětmi/ senioři.

Komentář: Objekt je zcela jistě zajímavý pro děti, které si kameny rády „osahají“. Cílovými skupinami jsou tedy zejména rodiny s dětmi, ale také třeba školní kolektivy. Místním může poskytnout informace o přírodní historii jejich regionu, zajímavý je ale i pro návštěvníky z jiných míst ČR. Díky minimu textu a názornosti je objekt srozumitelný i pro zahraniční návštěvníky. Obsahuje i informaci v Braillově písmu pro nevidomé.

Zdroj: autor příspěvku

4. Hodnocení interpretace

Jak interpretace dokáže zaujmout, propojit fenomén s návštěvníkem a obsah s formou. Jak odhaluje zajímavosti, vybízí k zamyšlení, je úsporná ve výrazu…

1. Forma zpracování

Komentář: Objekt na první pohled zaujme svou hmotou, je na místě nepřehlédnutelný.

Způsob zpracování vybízí k zapojení jiných smyslů, než je zrak (obvyklé čtení informačních panelů). Na betonovém monolitu jsou umístěny různé typy bludných kamenů, které vybízejí k tomu, abyste si na ně sáhli a propojili si vzhled a tvar kamene s jeho názvem. Na druhý pohled zaujme mapa, ve které jsou znázorněna místa, odkud kameny pocházejí a odkud je k nám přisunul ledovec.

Zdroj: autor příspěvku

 

2. Informace pro nevidomé

Komentář: Zpracování objektu umožňuje předání informací i nevidomým návštěvníkům. Ohmatají si kameny, propojí si je pomocí čáry s místem, kde je jejich název a přečtou si jej v Braillově písmu. Také státy na mapě jsou odlišeny různou plastickou výplní, a umožňují nevidomým se v mapě zorientovat. Čísla s jednotlivými původními umístěními kamenů jsou provedena jen arabskými číslicemi, ale ty si zřejmě nevidomí umějí také přečíst (jde jen o 7 různých míst).

Zdroj: autor příspěvku

3. Interaktivita, zapojení návštěvníka

Komentář: Objekt, na kterém je malé množství textu, poskytuje překvapivě velké množství informací, které si pozorný návštěvník dohledá, nemá je zadarmo. Musí se trochu namáhat a propojit si jednotlivá místa. Možná by ještě mohla být uvedena informace, jak je to asi dlouho, co k nám ledovcoví tuláci přicestovali.

Zdroj: autor příspěvku

5. Další náměty, komentáře a postřehy autora

Další informace ke stezce– viz web autora http://www.geoparkpodbeskydi.cz/interpretacni_panely_i_pro_nevidome.php

Všechny fotografie - autor příspěvku.

 

6. Komentáře a otázky