Being Brunel - vstupte do hlavy geniálního inženýra

Expozice je podle mého názoru ukázkou špičkové interpretace. Může pro nás být inspirací, jak interpretovat historické osobnosti tak, aby jejich příběh oslovoval a inspiroval návštěvníky i dnes.

1. Základní údaje

Název: Being Brunel (V kůži Brunela)

Datum vzniku: 2018

Autor koncepce: Brunel's SS Great Britain

Provozovatel: Brunel's SS Great Britain

Kontakt: www.ssgreatbritain.org/about-us/being-brunel

Město: Bristol

Stát: Velká Británie

Datum vložení příspěvku: 20.2. 2019

Autor příspěvku: Bára Dvořáková

Doporučený čas na projití expozice: 2 hodiny na Being Brunel, celé SS Great Britain ideálně věnovat celý den (se vstupenkou je možné vracet se opakovaně po dobu jednoho roku)

Cena vstupného: Dospělí £15.70 (zhruba 450 Kč)

Foto: SS Great Britain

2. K čemu slouží?

Being Brunel je nově otevřená expozice, která je součástí interpretace na zpřístupněné lodi SS Great Britain. Ta je jednou z nejvýznamnějších historických lodí na světě. Ve své době byla tato největší parní loď symbolem technického pokroku. Being Brunel přibližuje život jejího tvůrce – legendárního inženýra Marca Isambarda Brunela. Člověka, který skončil jako druhý v anketě o největšího Brita (hned za Winstonem Churchillem). Cílem expozice je ukázat Brunelův život. Co dokázal, jaký vlastně byl a jaký význam má pro náš život i dnes? Tvůrci expozice se snaží, aby se návštěvník na chvíli dostal do „Brunelovy hlavy“ a měl pocit, jako by ho „doopravdy znal“.

3. Komu je interpretace určena?

Interpretace je velmi poutavá a příběh lodi oslovuje místní i zahraniční turisty různého věku. Je vhodná i pro rodiny s dětmi, v rámci expozice je vedena promyšlená dětská linka. Díky vhodnému strukturování informací (stručné klíčové informace v nadpisech na panelech, detailnější informace u exponátů) je expozice zajímavá pro laiky, ale i odbornější zájemce.

 

4. Hodnocení interpretace

7 ingrediencí skvělé interpretace aneb proč vám Brunel zůstane v hlavě?

Autenticita je základ - poslední cigareta

V expozici je řada autentických exponátů, které vám jako kousky skládačky dokreslují Brunelův život. Nádherná skica koně, kterou nakreslil ve věku šesti let. Školní vysvědčení, kde mu učitelé předpovídají velkou budoucnost. Brunelova kancelář před odchodem na důležité jednání. Skicy slavného mostu v Cliftonu. Fotografie a citáty. Brunelovo pouzdro na 48 cigaret (jeho denní dávka). Brunelova poslední (a nikdy nevykouřená) cigareta a řada dalších. Projdeme Brunelovým bytem, kanceláří a dokonce i „hlavou“. A to celé hned vedle lodi, kterou sám zkonstruoval. Lodi, která změnila svět.

Smyluplná interaktivita - nakreslíte dokonalý kruh?

V expozici je řada interaktivních prvků, všechny mají smysl a podporují sdělení. Věděli jste, že Brunel byl vyhlášený tím, že uměl nakreslit od ruky dokonalý kruh? Na jedné z obrazovek si to můžete vyzkoušet. V oživlém obraze mluví Brunelův tatínek o tom, jak svého syna podporoval a vychovával. Koho byste pozvali na večírek, kdybyste byli v Brunelově kůži? I nad tím se můžete díky promyšlené hře zamyslet a získat zpětnou vazbu. Úplně chybí „vycpávková“ interaktivita se kterou se v muzeích často setkáváme (interaktivní kvízy a pexesa, nebo různé aktivity s cílem zabavit děti bez vazby na téma expozice).

Ďábel je skryt v detailu (kdybyste to náhodou nevěděli, vagabundi)

Každý exponát, každý detail, každé slovo vás přibližuje k Brunelovi blíže. Nic nevybočuje z celkové koncepce expozice a sdělení, vše tvoří dokonalý obraz. Jeden detail za všechny. Po (neúspěšném) dohrání jedné z her na obrazovce získáte poněkud nečekanou zpětnou vazbu „Ty prokletý, líný, nepozorný vagabunde. Jestli mě nebudeš poslouchat a budeš pořád tak ďábelsky líný, můžeš si jít po svém!“. Překvapivé? Ano, ale jen do té doby, než z dobových zápisků zjistíte, že Brunel přesně takto mluvil se svými podřízenými. Inu, genialita bývá vždy něčím vykoupena. A když se kácí les..

Člověk jako (každý) žádný jiný

Expozice ukazuje různé stránky Brunelovy osobnosti. Zdůrazňuje samozřejmě zejména jeho odkaz a ohromný přínos lidstvu. Zároveň ale Brunela nestaví na piedestal. Nebyl to jen génius, vizionář a umělec, ale také hazardér a workoholik. Zkrátka byl to „jenom“ člověk s jehož (aspoň některými) vlastnosti se může ztotožnit každý z nás.

Pastva nejen pro oči

Being Brunel vás vtáhne do Brunelovy hlavy. A „nešetří“ u toho smysly. Například díky projekci (stylově promítané právě ve vestavbě Brunelovy hlavy) se vám před očima promítnou významné okamžiky Brunelova života – ty radostné, dramatické i tragické. Imerzivní zážitek vtažení do děje filmu doplňují autentické pachy a zvuky (speciální kouř evokující parní lokomotivu nebo zvuk vody jako symbol neštěstí při kopání tunelu pod Temží, při kterém Brunel málem zahynul).

Univerzální koncepty

I Brunel zažíval to, co každý z nás. Starosti v rodině. Nemoci. Úspěchy i pády. Ani po velkém neúspěchu (kterých měl na svém kontě několik) se nikdy nevzdal. A to je něco, co si do svého života může odnést každý z nás.

7. Propojení s dneškem

Věděli jste, že každá loď, na které plujeme, je „potomkem“ té Brunelovy? Že pokaždé, když jedeme v Londýně metrem si můžete vzpomenout na Brunela, který se svým otcem vybudoval první tunel pod řekou? A jak by vypadal svět, kdyby si Brunel před přes více než 150 lety neprosadil poprvé pohon lodi vodním šroubem? (Zde můžete hlasovat, zda byste vy sami byli konzervativní, nebo šli v Brunelových stopách). Na konci expozice nás tvůrci přesvědčí o tom, že Brunelova inovativní a podnikavá mysl ovlivnila i náš život. A proto nás Brunelův příběh inspiruje a ovlivňuje dodnes.

Návštěva expozice byla součástí stáže členů SIMIDuve Velké Británii. Ta byla umožněna díky projektu „Dary interpretace“ podpořeného v rámci programu Erasmus+.