Stálá expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

Musím říct, že nově připravená expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu mě příjemně překvapila – nejen svou grafickou podobou, ale i snahou komunikovat s návštěvníkem – ne pouze předkládat informace. Což je u podobných expozic věc v naší zemi málo vídaná.

Na poměrně velké ploše je představena historie i současnost rybářství v Čechách a na Moravě poutavou formou. Nechybí náladová úvodní velkoformátová fotografie výlovu rybníka kombinovaná s trojrozměrnými modely postav rybářů, která vytváří vhodnou atmosféru při vstupu do expozice.

Expozice využívá pro interpretaci tématu mnoho různých interpretačních forem a prostředků. Audiovizuální technika je použita velmi umírněně, na modelu pramice si návštěvník může prakticky vyzkoušet jaké to asi je, když chcete vytáhnout pětikilového kapra, nebo se můžete i s rodinou obléknout do rybářského oděvu na výlov rybníka. Prozkoumat můžete pod mikroskopem rybí šupinu a odhadnout její stáří. Exponátů „na osahání“ by mohlo být sice více, ale i bez toho získá návštěvník jasný vzkaz, že chov ryb v rybnících má obrovskou tradici i své kouzlo a že ryby a další vodní živočichové mají své důležité místo v našich řekách.

Tomáš Růžička

 

Podrobnosti

1. Základní údaje

Název: Rybářství

Datum vzniku: 2015

Autor koncepce: Center for Modern Education (CZ), s.r.o.

Realizátor: M plus, s.r.o.

Provozovatel: Národní zemědělské muzeum

Kontakt: http://nzm.cz/nzm-praha/rybarstvi-nova-stala-expozice/

Město: Praha

Stát: ČR

GPS souřadnice: 50°5’49.08″N, 14°25’23.91″E

Datum vložení příspěvku: 1. 10. 2016

Autor příspěvku: Tomáš Růžička

Doporučený čas na projití expozice: Út-Ne 9-17 hod; 2 hodiny

Cena vstupného: 110 Kč, do 18 let vstup zdarma.

 

2. K čemu slouží?

Proč byla interpretace vytvořena? Jaké byly její cíle?

Komentář: Dle mého názoru bylo smyslem expozice představit tradici rybářství v České republice a upozornit na význam ryb a některých dalších vodních živočichů pro člověka.

Zdroj: autor příspěvku

Ředitel pražské pobočky NZM Jiří Houdek to shrnul takto: „Rybolov je jeden z nejstarších zdrojů obživy lidstva, proto jako první z nových interaktivních expozic je právě Rybářství, které chceme představit i jako potravinový fenomén, ale i ve spojení s rybníkářstvím jako významnou činnost člověka po staletí ovlivňující krajinu.”

Zdroj: http://nzm.cz/nzm-praha/rybarstvi-nova-stala-expozice/

 

3. Komu je interpretace určena?

návštěvníci ČR/ návštěvníci ze zahraničí/ rodiny z dětmi/ senioři/ školní skupiny.

Komentář: Expozice je dvojjazyčná (česko-anglická) a obsahuje interaktivní prvky i několik dotykových obrazovek s podrobnějšími informacemi pro zájemce o hlubší studium. Několik exponátů je přímo zaměřeno na dětské návštěvníky („převlékni se jako rybář“, „porovnání velikosti ryb“, „koutek pro kreslení“, apod.).

 

Zdroj: autor příspěvku

 

4. Hodnocení interpretace

Jak interpretace dokáže zaujmout, propojit fenomén s návštěvníkem a obsah s formou. Jak odhaluje zajímavosti, vybízí k zamyšlení, je úsporná ve výrazu…

 

1.       Nápadité nadpisy

Komentář: Zvlášť bych vyzdvihl používání nápaditých nadpisů pro jednotlivé panely. Nenechají návštěvníka chvíli v klidu a přímo ho vybízejí, aby o sdělení přemýšlel a přečetl si další text.

 

2.       Práce s textem

Komentář: Texty na interpretačních panelech jsou velmi dobře členěny do bloků, je používáno nápadité grafiky a často i komiksových „bublin“ s přímou řečí a otázkami pro návštěvníky. Např. u panelu o původu kapra v Evropě je použito přímé řeči kapra v první osobě – „… byl jsem tenkrát menší a štíhlejší.“ Přesto, že jsou panely dvojjazyčné (čeština a angličtina), neodrazuje množství textu od přečtení.

 

 

3.       Převlékni se jako rybář

Komentář: Možnost obléknout si tzv. „podřiťáky“ a gumový klobouk je jistě zážitek, hlavně pro rodiny s dětmi.

 

 

4.       Jen několik trojrozměrných exponátů

Komentář: Expozice do velké míry spoléhá na interpretační panely a neobsahuje mnoho trojrozměrných exponátů. Navíc většina exponátů je ve vitríně a návštěvník je ochuzen o možnost si na ně sáhnout. Výjimkou je atraktivní pramice, kde je možné si zkusit, jakou sílu potřebujete k vytažení kapra na udici.

 

 

Všechny fotografie pořídil autor příspěvku.

 

5. Další náměty, komentáře a postřehy autora

Střízlivě je zde použita AV technika pro zvídavější návštěvníky a na rozdíl od mnoha jiných využití je vidět, že autoři věnovali pozornost i obsahu, skrytému za dotykovými obrazovkami.

6. Komentáře a otázky

Expozice Rybářství Národního zemědělského muzea získala druhé místo v kategorii Muzejní výstava roku 2015 v XIV. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria Musealis.