Naučná stezka Naokolo Hostětína

Stezka mě zaujala tím, že jednotlivá zastavení více než strohé panely připomínají umělecká díla citlivě zasazená do krásné krajiny. Potěšila mě úsporná a lidská forma použitých textů. Vypravěč dokázal několika srozumitelnými větami odhalit, čím je dané místo jedinečné a přiblížit je tak ostatním.

Umělecký typ písma, který tvůrci použili, mohl být větší nebo méně zkondenzovaný, aby se text lépe četl i lidem s brýlemi.

L. Ptáček

Podrobnosti

1. Základní údaje

Název: Naučná stezka Naokolo Hostětína

Datum vzniku: 2012

Autor koncepce: výtvarník Rosťa Pospíšil

Realizátor: výtvarník Rosťa Pospíšil

Provozovatel: Centrum Veronica Hostětín

Kontakt: http://hostetin.veronica.cz/

Město: Hostětín

Stát: ČR

GPS souřadnice: N 49°2.98900', E 17°52.76352'

Datum vložení příspěvku: 1.9.2016

Autor příspěvku: Ladislav Ptáček

Doporučený čas na projití trasy: 2 hodiny

Cena vstupného: -

Zdroj: autor příspěvku

2. K čemu slouží?

Proč byla interpretace vytvořena? Jaké byly její cíle?

Komentář: Podle mého názoru má stezka za cíl představit krajinu v nejbližším okolí Hostětína a nabídnout příjemnou okružní vycházku návštěvníkům obce a Centra Veronica.

Zdroj: autor příspěvku

3. Komu je interpretace určena?

Místní/ návštěvníci ČR/ návštěvníci ze zahraničí/ cyklisté/ rodiny z dětmi/ senioři.

Komentář: Stezka může být zajímavá pro místní rodáky, kterým připomene místa a události z jejich mládí, dále pro rodiny s většími dětmi a dobře pohyblivé seniory. Vzhledem k členitosti terénu stezka není příliš vhodná pro lidi s problémy pohybu a orientace, rodiny s kočárky nebo cyklisty.

Zdroj: autor příspěvku

4. Hodnocení interpretace

Jak interpretace dokáže zaujmout, propojit fenomén s návštěvníkem a obsah s formou. Jak odhaluje zajímavosti, vybízí k zamyšlení, je úsporná ve výrazu…

1.       Umělecká i praktická forma zastavení

Komentář: Panely vypadají spíše jako skulptury, které na první pohled zaujmou, ale přitom svým zpracováním i použitými materiály – dřevo, kámen, železo – dobře zapadnou do prostředí. Zvolené materiály jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám. Část zastavení tvoří lavičky, které na okruhu dlouhém cca 6 km nabízejí vítanou možnost odpočinout si, zastavit se a vnímat krásu jednotlivých míst.

 

2.       Úspornost ve vyjadřování

Komentář: Tady je krásný výhled na Pitín i na Bojkovice se zámkem Nový Světlov. Na Pitínsko jsme chodívali na ostružiny. V hrázích bývaly i dřínky. Sbírali jsme i plané trnky na víno, lískové oříšky, sušili šípky a lipový květ. Z druhé strany kopce, na Jahodiskách, se sbírala i zeměžluč a jiné byliny. Naše bylinkářka byla tetička Chmelová. Jiných bylinkářek v Hostětíně moc nebylo. Těmi proslula hlavně Žítková. Možná jsi někdy slyšel o léčitelských a věšteckých schopnostech žítkovských bohyní. Díky tomuto krátkému textu jsem získal jasnou představu, jak sem místní chodili sbírat plody, před očima se mi vybavila tetička Chmelová, i když jsem ji samozřejmě v životě neviděl. A žítkovské bohyně? O těch si určitě něco přečtu…. Na pozitivní zážitek z tohoto místa stačilo vlastně pár vět.

 

3.       Jasné zaměření na cílovou skupinu

Komentář: Už u prvního panelu na návsi si člověk přečte: Tato zvonička nám má připomenout naše rodáky, kteří se z různých důvodů vydali do světa. Někteří odešli za prací, někteří za svou láskou a někteří proto, že jim nebylo umožněno postavit a vybudovat si svůj domov v jejich rodné vesnici. Ale nezapomněli na Hostětín a za to jim patří náš dík. Je to jejich zvonička, zvonička rodáků. Text pracuje s emocemi a oslovuje jednu z důležitých cílových skupin návštěvníků.

Oslovení by mohlo být ještě osobnější – Tuto zvoničku jsme postavili pro vás, naše rodáky…

 

4.       Texty odhalují věci na první pohled skryté

Komentář: Cestě, kterou ze začátku půjdeme, jsme v žertu říkali „Getsemanská“, jako cesta utrpení. Odjakživa byla totiž nepěkná, plná mokřin a rozbrázděná od toho, jak se po ní sváželo dřevo z lesa a jezdilo na pole – tam na vršek. Krávy se občas po dešti bořily pěkně hluboko, a to ještě musely táhnout těžký náklad. Dívám se na cestu a před očima mi vyvstává obraz událostí, o kterých jsem před chvílí četl.

 

5.       Texty vybízejí k další aktivitě a objevování

Komentář: …Pískovcové (vrstvy) jsou pro vodu propustné, ale skrze jílovec voda dolů neproteče. Proto je tady tak mokro a proto máš boty od bláta. Když jsme byli malí kluci, hrávali jsme si s „kačením mydlem“. To jsou malé zvlhčené jílovcové kamínky, které jsme hledali v potocích. Taky můžeš zapátrat po životu v prameni. Možná najdeš čolky anebo aspoň pulce a larvy od hmyzu. Kačení mydlo jsem v životě neslyšel, ale vzpomněl jsem si na své dětské války v pískovně, kde nejlepší munice byla z kusů jílu, které jsme občas v písku nacházeli. A taky je dobrá ta výzva k návštěvě pramene. Je pár metrů stranou a jdu se podívat, jestli nějakou žoužel nezahlédnu. Panel mě přinutil líp si prohlédnout a pochopit toto místo.

 

6.       Problematická volba písma

Komentář: Použité zelené písmo je na panelech hodně kondenzované, takže řádky působí moc plně a jejich čtení zbytečně unavuje oči. Písmo standardně používané brněnskou Veronicou, organizací, která za stezkou a řadou aktivit v Hostětíně stojí, sice jasně komunikuje „corporate identity“, jenomže tabulka na stezce není propagační leták. Nemůžu si k ní doma sednout a v klidu a pohodlí si ji přečíst. Pro lidi, kteří nosí brýle, není čtení pohodlné a za zhoršených světelných podmínek bude problémové i pro ostatní uživatele stezky.

5. Další náměty, komentáře a postřehy autora

 

6. Komentáře a otázky