Můstek na Můstku

Proč se ta stanice pražského metra jmenuje tak divně? Jaký můstek? Město má vrstvy!

Setkání s historií města přiznané v interiéru stanice moderního dopravního prostředku je právě tím okamžikem, který nás při běžném spěchu všedním dnem přinutí zamyslet se nad běžícím časem…

Dalibor Kvita

 

Podrobnosti

1. Základní údaje

Název: Můstek

Datum vzniku: 1978

Autor koncepce: architekti stanice metra Robin Hanus, Jarmil Srpa, Zdenek Volman

Realizátor: Metrostav

Provozovatel: DPP a.s.

Kontakt: www.dpp.cz

Obec: Praha

Stát: ČR

GPS souřadnice: 50.0845042N, 14.4230692E

Datum vložení příspěvku:

Autor příspěvku: Dalibor Kvita

Doporučený čas na projití trasy: 5 min

Cena vstupného: mimo placenou zónu

2. K čemu slouží?

Proč byla interpretace vytvořena? Jaké byly její cíle?

Komentář:

Středověký kamenný můstek odkrytý při stavbě stanice metra je fyzickým dokladem historického názvu přilehlé ulice. Samotný objekt je přiznaný v architektuře vstupního prostoru a je doplněn krátkým vysvětlujícím textem.

Zdroj: autor příspěvku

3. Komu je interpretace určena?

Místní/ návštěvníci ČR/ návštěvníci ze zahraničí/ cyklisté/ rodiny z dětmi/ senioři.

Komentář: Cílovou skupinou jsou cestující v metru. A to jak občasní, tak každodenní. I na ty můstek svou přítomností působí, i když se možná nikdy nezastavili u desky s nápisem. Jeho jinakost je v leštěných obkladech nepřehlédnutelná.

Zdroj: autor příspěvku

4. Hodnocení interpretace

Jak interpretace dokáže zaujmout, propojit fenomén s návštěvníkem a obsah s formou. Jak odhaluje zajímavosti, vybízí k zamyšlení, je úsporná ve výrazu…

1.       Umělecká i praktická forma expozice

Komentář: Člověk spěchá chodbami z leštěného kamene a najednou krémová lesklá stěna ustoupí a za nenápadným zábradlím z nerezu a skla se objeví citlivě nasvětlené oblouky z režného kamenného zdiva… Žádný neonový nápis, žádný bulvární titulek „Tady je ten zázrak“. A přes to, je vše nepřehlédnutelné a hlavou prolétávají otázky… A odpověď na část z nich je hned po ruce. Jen tak bez násilí si vystupuje z moderní zdi.

 

 

2.       A je to vůbec interpretace?

Komentář:

Podle mého ano. V krátkém textu se sice setkáme se čtyřmi letopočty, ale hlavně se zde seznámíme s příběhem místa. Příběhem, který jsme tušili z názvu ulice či stanice metra. Příběhem, který si při pohledu na kamenný můstek ve své fantazii snadno doplníme o ruch jedné ze vstupních bran města, o dějiny které tudy kráčely. A nejen to. Fantazii provokuje i pomyšlení na to, že tak velká věc se dokáže do organismu města „potopit“ a na povrchu z ní zbyde pouhé jméno.

 

5. Další náměty, komentáře a postřehy autora

 

Můstek si musíte v podzemí buďto doslova vypátrat nebo raději se s ním prostě náhodou setkat při své cestě. Já raději preferuji tu druhou variantu. Jedinou pihou na kráse je, dle mého, kámen použitý pro nápisovou desku. Textura kamene poněkud ruší čitelnost písma. Na druhou stranu díky tomu, že je použit stejný kámen, jako je na celém obkladu zdi, působí doprovodný text nenásilně a harmonicky.

6. Komentáře a otázky

Foto D.Kvita