Ty strakaté mapy v pastelových barvách mě od dětství přitahovaly. Byly divné, byly jiné než mapy turistické a probouzely ve mně zvídavost proč tomu tak je. Časem jsem se je naučil chápat a číst. Naučil jsem se představovat si za pastelovými barvami skutečné horniny tvořící krajinu. A také jsem pochopil, že pro mnoho lidí je logika těchto map tak abstraktní, že je již dopředu odradí od hlubšího zájmu. Geologická mapa vyřezaná z autentických místních hornin je naopak tak konkrétní jak jen to může být.
Dalibor Kvita
Název: Geologická mapa východní části Národního geoparku Železné hory
Datum vzniku: 2016
Autor koncepce: Jan Doucek
Realizátor: Vodní zdroje Chrudim, spol. s r. o.
Provozovatel: Záchranná stanice živočichů Pasíčka (ČSOP Pasíčka)
Kontakt: http://www.branadopraveku.cz/
Obec: Bor u Skutče
Stát: ČR
GPS souřadnice: 49.8162456N, 16.1096481E
Datum vložení příspěvku: říjen 2016
Autor příspěvku: Dalibor Kvita
Autor fotografií: Jan Doucek
Doporučený čas na projití trasy: 5 min
Cena vstupného: -
Proč byla interpretace vytvořena? Jaké byly její cíle?
Komentář:
Dle mého názoru bylo hlavním cílem ukázat návštěvníkům geologickou stavbu a pestrost území přístupněji než prostřednictvím klasické geologické mapy. Vedlejšími cíli je „překlad“ klasické geologické mapy do podoby srozumitelné běžným návštěvníkům a odhalení krásy a pestrosti hornin této části území. Vzhledem k tomu, že objekt je využíván i v rámci vzdělávacích programů pro děti, dokážu si představit ještě mnoho dalších vedlejších cílů vázaných na lektorované programy.
Zdroj: autor příspěvku
Místní/ návštěvníci ČR/ návštěvníci ze zahraničí/ cyklisté/ rodiny z dětmi/ senioři.
Komentář: Hlavní cílovou skupinou u tohoto panelu jsou děti v rozmezí 10 – 15 let, rodiny s dětmi a studenti. Je pravdou, že zaměření na tuto cílovou skupinu není zjevné z vlastního objektu, ale vyplývá z celkového kontextu celého areálu.
Zdroj: autor příspěvku
Jak interpretace dokáže zaujmout, propojit fenomén s návštěvníkem a obsah s formou. Jak odhaluje zajímavosti, vybízí k zamyšlení, je úsporná ve výrazu…
1. Umělecká i praktická forma expozice
Komentář: Tato forma prezentace geologického podkladu území je v podmínkách České republiky ojedinělá. A je velice názorná. Zajímavý mi připadne i to, že návštěvník si při pohledu na naleštěné vzorky místních hornin uvědomí, že ten zdánlivě všední kámen, který se v okolní krajině válí na každém kroku velmi jednoduše obstojí v konkurenci kamene dováženého z různých exotických zemí proto, abychom s nimi mohli dotvářet naše koupelny a kuchyně.
2. Bylo třeba tolik textu?
Komentář:
Vedle vlastní kamenné mapy je umístěna ještě klasická geologická mapa v pastelových barvách. Jedná se o stejný výřez a právě kontrast těchto dvou map mi osobně připadá velice zajímavý. Tato mapa je navíc doplněna krátkým textem o geologii Železných hor. I přes to, že je na textu patrná snaha zpracovat jej co nejčtivěji je jedinou slabinou celého díla. V textu zanikají ty nejklíčovější informace (pestrost hornin z téměř celé historie země a významná kamenická historie oblasti).
Hodnotit jeden z objektů areálu je poněkud problematické, nicméně ojedinělost nápadu a jeho ztvárnění v podmínkách České republiky ve mně vzbudila potřebu věnovat se tomuto nápadu samostatně. Považuji tento počin za velmi úspěšný a myšlenkové pochody autora za hodné následování. Není nad to, když si můžeme složitou problematiku osahat a nejen ji vnímat očima.
Foto J. Doucek