Kulíškova stezka

Stezka zacílená zejména na rodiče s dětmi ve věku asi 5 – 10 let je velmi příjemným příkladem jak lze pobavit i poučit (a ne poučovat varietním vystoupením). Forma rozhovoru kulíška s dalšími zvířaty zajistila dostatečnou přístupnost informací a ilustrace Ludvíka Kunce zajistily to, že jsem byl zvědavý na každé další zastavení. Poněkud problematické bylo na některých místech navigování po trase a také to, že jeden z interaktivních prvků nefungoval, jak měl. Tento neduh byl bohatě vyvážen ukázkovým zapojením divokých zvířat zmiňovaných na panelech do interpretace (ještěrka a veverka byly na svých místech, čáp černý pouze přelétal).

Dalibor Kvita

 

Podrobnosti

1. Základní údaje

Název: Kulíškova stezka

Datum vzniku: 2012

Autor koncepce: Vojtěch Bajer

Ilustrace: Ludvík Kunc

Grafika: sumec+ryšková

Realizátor: Salamandr

Provozovatel: Resort Valachy

Kontakt: http://valachy.cz/

Obec: Velké Karlovice

Stát: ČR

GPS souřadnice: 49.3765511N, 18.3866572E

Datum vložení příspěvku:

Autor příspěvku: Dalibor Kvita

Doporučený čas na projití trasy: 1,5 hodiny

Cena vstupného: -

2. K čemu slouží?

Proč byla interpretace vytvořena? Jaké byly její cíle?

Komentář: Podle mne bylo hlavním cílem stezky probudit zájem dětí o živočichy žijící v místě a nejbližším okolí a prostřednictvím odhalení klíčového sdělení celé stezky poukázat na nejpalčivější otázku ochrany fauny. Na dvou a půl kilometrové trase ukázat zajímavý život „za humny“ golfového resortu.

Zdroj: autor příspěvku

3. Komu je interpretace určena?

Místní/ návštěvníci ČR/ návštěvníci ze zahraničí/ cyklisté/ rodiny z dětmi/ senioři.

Komentář: Stezka je v prvé řadě určena rodičům s dětmi ubytovaným v resortu (včetně anglicky hovořících cizinců). Nicméně je přitažlivá (a přístupná) pro jakékoliv návštěvníky této cílové skupiny. Cesty na stezce jsou upraveny tak, aby byly prostupné i pro kočárky rodičů zvyklých pohybovat se mimo městské asfaltové cesty.

Zdroj: autor příspěvku

4. Hodnocení interpretace

Jak interpretace dokáže zaujmout, propojit fenomén s návštěvníkem a obsah s formou. Jak odhaluje zajímavosti, vybízí k zamyšlení, je úsporná ve výrazu…

 

1.       Umělecká i praktická forma zastavení

Komentář: Řemeslně kvalitně zpracované panely s barevným potiskem přímo na dřevo působí díky jednoduché grafice a kvalitním ilustracím velmi atraktivně. Díky oboustrannému potisku a otočné hlavní desce jsou v terénu úspornější než běžně používané panely. Jednotlivá zastavení jsou vybavena odkrývacími tabulkami, otočnými kostkami či jinými interaktivními prvky. Celá stezka je doplněna „Kulíškovými úkoly“. Herními prvky, které umožňují dětem vcítit se do role zvířat. Až na otočný prvek, který je pravděpodobně od výroby vyosen a neotáčí se, je vše i přes stopy používání plně funkční a udržované. Použité materiály a barvy jsou trvanlivé.

 

2.       Jedna tabule, jeden příběh a textu tak akorát

Komentář: Forma rozhovoru členěného do komiksových bublin velice šikovně člení text a omezuje jeho množství. Na každém zastavení na nás čeká jeden malý příběh. Jedno setkání s dalšími obyvateli karlovských kopců.

 

3.       Jasné zaměření na cílovou skupinu

Komentář: Stezka od počátku do konce nenechá nikoho na pochybách pro koho je určena. Kromě toho, že nám příjemnou příběhovou formou odhalí různé taje ze života místních zvířat, tak děti ponouká ke zvídavosti (jak jinak odhalit skryté taje světa, než kombinací zkušeností cizích, vlastních a vlastního úsudku).

 

4.       Odhalení na každém zastavení

Komentář: Každý z drobných příběhů nám odhalí tajemství. Úplně obyčejné tajemství. Třeba kde bydlí černý čáp nebo co dělá ještěrka na golfu. Kromě tohoto malého rozuzlení je součástí tabule i odkaz na další putování kulíška za poznáním toho co všechna zvířata potřebují.

 

5.       Hříčky, dotazy, úkoly

Komentář: Vyzkoušet si chůzi po větvi jako veverka, kouknout se z nitra hnízdní dutiny jako kulíšek, zvážit se s někým na houpačce, bubnovat na dřevo jako strakapoud, nebo si vyzkoušet to co kulíšek určitě nesvede. To jsou všechno doplňkové úkoly na stezce, které mohou děti vyzkoušet. Když to doplníme o otázky a jejich odpovědi na panelech máme na deseti zastaveních dvou a půl kilometrové trasy solidní zásobu aktivit pro malé zvídavce. A kdyby to náhodou nestačilo, tak na závěr je možné přikrmit místní ovce na pastvině granulemi z nainstalovaného automatu.

 

 

 

6.       Údržba, funkčnost, navigace

Komentář:

Stezka je výborně udržovaná, ale i přes to se náměty pro zlepšení najdou. Jeden z interaktivních prvků, otočné kostky, se při otáčení zadrhává o rám a nejde otočit. Rovněž avizované čapí hnízdo na jednom z úkolů již nevypadá jako hnízdo, ale spíše jako hromádka větví, listí a kamenů.

 

 

Problematická je navigace mezi jednotlivými zastaveními. Stezka není značena pruhovým značením KČT, ale vlastními označníky na křižovatkách cest. Na některých kříženích však navigační šipka schází a lze tak snadno sejít ze stezky. Jeden z těchto navigačních omylů mě zavedl do prostoru golfového hřiště, kde jsem měl možnost na vlastní oči prověřit přítomnost ještěrek na kamenných zídkách, o nichž se na stezce hovořilo.

 

 

5. Další náměty, komentáře a postřehy autora

 

6. Komentáře a otázky