Tři pohledy, při kterých jde o život

Krátký okruh, kam chodí obyvatelé Hovězí na procházky, není ničím zajímavý. Přesto se podařilo vytvořit zajímavou interpretaci o obyčejných věcech, které lze na stezce potkat. Tři pohledy na obyčejnou přírodu jsou podle mého názoru zpracovány formou pultových panelů (výška 1 m a rozměry 70x50 cm) velmi nápaditě!

Tomáš Růžička

 

Podrobnosti

1. Základní údaje

Název: Tři pohledy, při kterých jde o život

Datum vzniku: 2015

Autor koncepce: Vojtěch Bajer

Realizátor: ZO ČSOP Salamandr

Provozovatel: AOPK ČR – Správa CHKO Beskydy

Kontakt: beskydy@nature.cz, telefon 571 654 293, Nádražní 36 756 61 Rožnov pod Radhoštěm

Město: obec Hovězí

Stát: Česká republika

GPS souřadnice: https://mapy.cz/s/utv0

Datum vložení příspěvku: 1. 12. 2016

Autor příspěvku: Tomáš Růžička

2. K čemu slouží?

Proč byla interpretace vytvořena? Jaké byly její cíle?

Tři panely byly vytvořeny na žádost obce Hovězí s cílem zpříjemnit vycházkový okruh jeho obyvatelům.

Zdroj: autor příspěvku

3. Komu je interpretace určena?

návštěvníci ČR/ návštěvníci ze zahraničí/ rodiny z dětmi/ senioři/ školní skupiny.

Interpretace je určena především obyvatelům obce Hovězí, často na procházce se psem.

Zdroj: autor příspěvku

4. Hodnocení interpretace

Jak interpretace dokáže zaujmout, propojit fenomén s návštěvníkem a obsah s formou. Jak odhaluje zajímavosti, vybízí k zamyšlení, je úsporná ve výrazu…

Na interpretačních panelech se mi líbí především provokativní název a členění textu do bloků. Hlavní text je ještě zvýrazněn větší velikostí písma a ještě prohlubuje návštěvníkovu zvědavost. Bylo by zajímavé udělat průzkum, kolik návštěvníků dané interpretační panely čte.

1. Nápaditý nadpis

Komentář: „Jde o život“ – to zaujme jistě každého a i když jste na procházce se psem, asi vám nedá, abyste se nepodívali, kdo komu o život usiluje.

2. Neotřele zpracované texty

Komentář: Vysvětlení, jak funguje přeměna rdesna obojživelného v době sucha, je popsáno velmi srozumitelně a jednoduše. Brusle na vodu jsou poutavým nadpisem pro text o bruslařce.

 

Podobně je zpracován text o tom, jak se mohou přemísťovat prostřednictvím semen rostliny nebo jak se mohou bránit. „Nesežereš“ na první přečtení vzbuzuje asociace s božími přikázáními a člověku to nedá, aby nečetl dál.

 

Název „Hra na schovávanou“ dobře vystihuje, o co jde housence žlabatky schované v tzv. duběnce. Podobně přirovnání lýka k potrubí stromu nebo rozpuštěných minerálů ve vodě k stromové minerálce je nápadité a srozumitelné.

 

3. Propojení interpretačních panelů

Komentář: Mezi panely je patrná spojující linie – jde o život a texty jsou zpracovány na každém panelu ve stejném duchu.

 

4. Členění a množství textu

Komentář: Text je možná až příliš rozčleněn do několika rovin. Na každém panelu je kolem šesti samostatných oblastí s textem a na první pohled může působit nepřehledně. Rozhodně autor počítal s tím, že není účelem, aby si návštěvník přečetl všechno, ale jen části, které ho zaujmou. Spěchající návštěvník si možná přečte jen heslovitá sdělení pod kresbami, zvídavý člověk i formálnější sdělení v zeleném poli vpravo dole. Na druhou stranu, protože jde o oblast, kterou navštěvuje hodně lidí opakovaně, při každé návštěvě si „pejskaři“ mohou na panelu najít něco nového.

 

Všechny fotografie jsou z archivu ZO ČSOP Salamandr.

 

5. Další náměty, komentáře a postřehy autora

Grafika panelu je jednoduchá, barevně spíše strohá a ilustrace zobrazují uvedené druhy spíše schematicky. To nicméně neubírá na zajímavosti a především díky formě textů si tyto panely v ničem nezadají s graficky více „vymazlenými“ interpretačními panely s učebnicově realistickými ilustracemi případně fotografiemi.

 

6. Komentáře a otázky