Kniha Zašlá chuť morušek

Dobrá interpretace místního dědictví nemusí zrovna přetékat tvrdými daty. Mělo by v ní být místo na příběh a emoce. Znovu vydaná kniha Zašlá chuť morušek z ruky Míly Nevrlého, autora kultovních Karpatských her doplněná o skvělé obrázky z ruky Jana Dungela čtenáře přivede do Krkonoš po II. světové válce a nechá ho zažít syrovou krásu hor.

 

1. Základní údaje

Název: Zašlá chuť morušek

Rok vzniku: 2018

Autor textů: Miloslav Nevrlý

Ilustrace: Jan Dungel

Realizátor: Správa Krkonošského národního parku

Kontakt: rdrahny@krnap.cz

Obec: Vrchlabí

Datum vložení příspěvku: 25. 3. 2019

Autor příspěvku: Michal Skalka

Cena: od 249 Kč

2. K čemu slouží?

Míla Nevrlý napsal knihu před mnoha lety jako vzpomínky na to, jak sám objevoval syrovou krásu poválečných Krkonoš. Jeho cílovou skupinou jsou fandové kultovních jeho Karpatských her nebo Knihy o Jizerských horách. Nemá ambice podat vyčerpávající výčet historických událostí v Krkonoších. Spíš nabízí tiché ponoření do představ „jaké to tenkrát asi bylo…“.

3. Komu je interpretace určena?

Komukoliv, kdo má rád knihy Míly Nevrlého, Jacka Kerouaca a čistou přírodu. Kniha není určena obdivovatelům TV novel a drahých rychloobčerstvovacích unisex restaurací.

4. Hodnocení interpretace

Kniha vycházela v časopise Krkonoše – Jizerské hory na pokračování, později i jako drobná brožura bez výrazné grafiky. Správa KRNAP ji vydala s ilustracemi Jana Dungela, na kterých jsou krkonošské rostliny i zvířata. Téměř dokonale se zde snoubí text s grafikou. Kniha nebyla vydána tak, aby byla co nejjednodušší a nejlevnější, ale aby ji čtenář zažil co možná nejlépe.

 

5. Další náměty, komentáře a postřehy autora

Knížka je stále trhu, a její cena není pro širokou veřejnost likvidační. Nečte se proto, abychom se dozvěděli, jak to dopadne, ale abychom si Krkonoše užili i v teple rodinného krbu. Její přečtení zabere jeden večer a vhodným doplňkem je typický nápoj horalů Hořcouka, horká medovina nebo bylinkový čaj.

6. Komentáře a otázky

Kniha Zašlá chuť morušek, vyd. Správou KRNAP byla nominovaná na Interpretační počin 2018.