Být vítán jako Ježíš Kristus - interpretace katedrály v Gloucesteru

Interpretace katedrály je krásnou ukázkou moderní interpretace, která se snoubí s historickou památkou. Také je "živým" důkazem toho, že promyšlené interpretační plánování umí dělat něco jako zázraky...

1. Základní údaje

Název: Gloucester Cathedral Project Pilgrim (Katedrála v Gloucesteru, „Poutnický projekt“)

Datum vzniku: 2018

Autor koncepce: Gloucester Cathedral, Imagemakers UK

Realizátor: Imagemakers UK

Provozovatel: Gloucester Cathedral Kontakt: https://www.gloucestercathedral.org.uk/

Virtuální prohlídka: https://www.gloucestercathedral.org.uk/visit/things-to-do/360/

Město: Gloucester

Stát: Velká Británie

GPS souřadnice: 51.8673597N, 2.2466358W

Datum vložení příspěvku: 8.2. 2019

Autor příspěvku: Bára Dvořáková

Doporučený čas na projití expozice: 2-3 hodiny

Cena vstupného: ZDARMA

2. K čemu slouží?

Katedrála v Gloucesteru je po dobu více než tisíce let místem modliteb a náboženských obřadů. Místem, které pamatuje mnohé významné historické události. Centrem místní komunity.

V rámci rozsáhlého desetiletého projektu katedrála dostala nový „kabát“. A to nejen ve smyslu stavebních oprav, ale také ve změně přístupu k návštěvníkům a vytvoření zbrusu nové interpretace. V centru všech myšlenek byla ta, že katedrála by měla být přístupná všem návštěvníkům. Všichni (bez ohledu na víru nebo národnost) mají možnost seznámit se s příběhy, které majestátní budova skrývá.

 

3. Komu je interpretace určena?

Tým z katedrály si zvolil ambiciózní cíl – otevřít významnou památku úplně všem. I lidem, kteří si myslí, že (z různých důvodů) katedrála není pro ně. Zajímavé bylo sledovat, jak s touto vizí „naprosté přístupnosti“ pracovali. První, co u příchodu do katedrály vidíte, jsou žulové bloky (identické s těmi, ze kterých je katedrála postavena). Na nich si můžete odpočinout, zahrát středověkou hru a hlavně se dozvíte, že „Každý návštěvník je u nás vítán jako sám Ježíš Kristus.“ Před vstupem do katedrály vidíte fotografie lidí, jak si užívají její prohlídku. Jejich výběr je velmi promyšlený – zachycují právě ty skupiny, které (jak vyšlo z dotazníků) si myslí, že katedrála „není pro ně“. Nebo že by přeci jen byla? Rodina na fotografii s dětmi se baví u interaktivních exponátů. Mladí lidé objevují architekturu..

Foto: Imagemakers

4. Hodnocení interpretace

Propojení významné historické památky a kvalitní a promyšlené interpretace stále není úplně běžné. Pojďme se tedy inspirovat, jak na to.

Plánování je změna

Úplně to změnilo náš pohled na návštěvníky“. Tak zněla odpověď koordinátorky na náš dotaz, co jim projekt a dobře uchopené interpretační plánování dalo. Za vlastní realizací interpretace byl rozsáhlý výzkum, tým a pečlivé plánování. Každý prvek testovali. Vedlo to k tomu, že katedrála má nyní nejen skvělou a funkční interpretaci, ale také toho ví mnohem více o svých návštěvnících.

Čím ožívá katedrála?

Interpretace se opírá o 3 hlavní témata. Vypráví příběh budovy v čase a objevuje její architekturu. Dále se zaměřuje na příběhy lidí, jejichž život byl s katedrálou spjatý – od obyčejných lidí přes biskupy po královskou rodinu. Ukazuje také vztah katedrály a města v minulosti, současnosti a budoucnosti.

Katedrálou krok za krokem

Jakými konkrétní prvky se interpretace snaží oslovit „novodobé poutníky“?

Interpretace začíná ještě než do chrámu vstoupíte. Důraz je kladen na kvalitní orientaci / navigaci ke katedrále a přívětivý prostor před katedrálou, který zve k návštěvě. Hned za vstupem je interaktivní stůl, díky kterému se návštěvník dobře zorientuje a zjistí, co by v katedrále neměl minout.

Po celé katedrále jsou rozmístěny panely. Mají nadpisy, které přitáhnou pozornost (např. Muž, který zachránil miliony). Text na nich je stručný, čtivý a strukturovaný do dvou úrovní podle toho, o kolik informací máme zájem. Doplňuje ho zajímavost a také osobní apel vztažený k životu návštěvníka („pause for thought“ / chvilka zamyšlení) související s interpretovanou osobou. Např. jak můžete i vy své schopnosti využít ku prospěchu ostatních? Komu byste nechali postavit sochu vy? Upozorňují vždy na místa spjatá s konkrétními osobami,...

Na jedné z galerií je řada interaktivních exponátů, které přibližují stavbu katedrály. (Nejen) děti se zde mohou obléci jako některá z místních postav, vyzkoušet si dekorovat katedrálu pomocí frontáže nebo sestavit chrlič. Galerie ukazuje právě věci „skryté“, ale pro katedrálu nezbytné – práci spousty řemeslníků.

V rámci interpretace jsou poměrně hojně využívány moderní technologie. Jsou určeny zejména těm, kteří se chtějí dozvědět více informací. Jeden z prvků umožňuje návštěvníkům zvětšit si a detailně si prohlédnout jeden z klenotů katedrály – bohatě dekorované okno. Katedrála nabízí také aplikaci umožňující prohlídku katedrály. Líbí se mi na ní, jak využívá technologie k personalizaci interpretace. Prohlídku můžete absolvovat z pohledu poutníka, krále, mnicha nebo dělníka. Podle toho, která oblast vás nejvíce zajímá.

Asi nejsilnějším a zároveň nejprostším prvkem je velké zrcadlo v srdci chrámu. Člověk, který se nad ním skloní uvidí sebe a odraz stropu monumentálního chrámu. Nápis na kraji říká jen to, že „Bůh je láska.“ Silná interpretace nemusí být drahá…

Foto: Imagemakers

Další náměty, komentáře a postřehy autora

Z celé interpretace byl jasně cítit velký respekt k památce. Ten se odrážel v grafickém provedení, ale i velmi pečlivém výběru opravdu kvalitních materiálů. Návštěvnický zážitek vhodně doplnila stylová „kavárna u Mnicha“ a dobře zásobený obchod se suvenýry.

Našli jsme i možná vylepšení. Celkově (pro nás jako pro cizince) trochu zapadl. tzv. „big picture“ - tj. interpretace celkového významu katedrály a jejího místa v širším kontextu. Interpretace se podle nás hodně zaměřovala na konkrétní věci, nám by pomohlo objasnění jejího významu jako celku.

U aplikace bychom také doporučili doplnění qr kódu přímo u upoutávky na ni (pro zjednodušení jejího stahování, najít ji na google play není úplně intuitivní).


Návštěva katedrály byla součástí stáže členů SIMID ve Velké Británii. Ta byla umožněna díky projektu „Dary interpretace“, který byl podpořen v rámci programu Erasmus+.